Avrupa Bilimsel İşbirliği Ağı (COST)

Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği Kuruluşu (European Cooperation in Science and Technology- COST Association) 1971 yılında kurulmuş olup; Avrupa çapında alanlarında uzman bilim insanlarını çalıştıkları alan özelinde COST Aksiyonu adı verilen uluslararası bilimsel ağlarda bir araya getirmeyi ve bu sayede ulusal araştırmalarını sürdüren bilim insanlarını uluslararası alana taşımayı amaçlayan bir kuruluştur. Türkiye COST’un kurucu üyeleri arasında yer almaktadır.

Araştırmacılara sadece ağ desteği vermesi ve bunu temel amacı olarak edinmesi açısından alanındaki en önemli yapı COST’tur. Bu mahiyette Türk araştırmacıların çalışıyor oldukları alanlardaki uluslararası uzman araştırmacılar ile bir araya gelmeleri ve Türkiye’ye ciddi getirileri olacak uluslararası projelere katılım sağlayacak konsorsiyumlara ulaşmaları açısından COST son derece önemli fırsatlar sunmaktadır. COST, özellikle Avrupa Birliği Çerçeve Programı projelerine katılım sağlanabilmesi adına gerekli uluslararası proje gruplarına en kısa yoldan erişim sağlamaktadır. Dolayısıyla ulusal alanda araştırmalarını sürdüren ancak uluslararası alana geçiş yapmak isteyen Türk araştırmacılar için en ideal program olma özelliğine sahiptir.

Özel sektör, kamu kurumları ve üniversitelerde tam zamanlı olarak çalışmakta olan tüm bilim insanlarının COST’tan yararlanabilmesi mümkündür. COST Aksiyonları kapsamında Yönetim Komitesi ve Çalışma Grubu toplantıları, çalıştaylar, bilimsel konferanslar, bilimsel kurslar, kısa süreli bilimsel ziyaretler ve aksiyonlar kapsamında yürütülen çalışmalar sonucu çıkan yayınlar için maddi destek sağlanmaktadır.  

COST Kuruluşu resmi internet sitesi için tıklayınız

COST 2022 Senelik Raporu için tıklayınız

Genç Araştırmacılar için COST, tanıtım videosu için tıklayınız

2024 Yılı COST Aksiyon Önerisi için Son Tarih 23 Ekim 2024!

Şubat 19, 2024
2024 yılı COST Aksiyonu öneri dönemi 23 Ekim 2024, 12:00 (Orta Avrupa Yaz Saati - CEST) itibariyle sona erecek. COST Aksiyonları, 4...
Devamı

COST Bilgilendirme Toplantısı – 27 Mart 2024

Şubat 19, 2024
COST Kuruluşu tarafından tüm COST üyesi ülke araştırmacılarına yönelik bir genel bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecektir. COST çevrimiçi bilgilendirme toplantısı, başta genç...
Devamı