TÜBİTAK Bursları Artırıldı

Yayınlanma Tarihi: 04-01-2024

TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB), Bilim İnsanları Destekleme Programı Başkanlığı (BİDEB) ve Genel Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından desteklenen projelerde, öğrencilere yapılan burs ödemelerine ilişkin aylık üst limitler güncellenerek arttırıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, burs artışını, ”TÜBİTAK burslarını 2024’ün yani Türkiye Yüzyılı’nın ilk günlerinde artırıyoruz. Herkese hayırlı olsun” ifadeleriyle açıkladı.

Buna göre önlisans veya lisans öğrencisine verilen burs miktarı 3000 TL’den 4000 TL’ye yükseltildi. Yüksek lisans öğrencisine verilen burs miktarı 10 bin TL’den 13.500 TL’ye yükselirken, doktora öğrencisine verilen burs miktarı da 14 bin TL’den 20 000’TL’ye çıkarıldı. Doktora sonrası araştırmacılara verilen burs miktarı ise 19 bin TL’den 27 000 TL’ye yükseltildi.

Öte yandan BİDEB 2250 Lisansüstü Bursları Performans Programında yer alan performans kriterlerine göre başvuru yapmaları durumunda doktora öğrencileri 7.250 TL ve doktora sonrası araştırmacılar 8.750 TL’ye kadar performans ödemesi alabilecek.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Milli Teknoloji Hamlesi rehberliğinde büyük atılımlar yapmaya devam ettiklerini vurgulayarak “Bizim en büyük dayanağımız insan kaynağımız. Türkiye Yüzyılı’nda da, bu ülkeyi dünyada en üst sıralara taşıyacak, bu ülkenin aydınlık geleceğini inşa edecek araştırmacı insan kaynağına yönelik desteklerimizi sürdüreceğiz. Yeter ki gençlerimiz araştırsınlar, geliştirsinler ve üretsinler. Biz onların her daim destekçisi olacağız.” dedi.

Bakan Kacır,  “Gelecek için en büyük zenginliğin gençlerimiz olduğunun bilincinde olarak onların ihtiyaçlarını göz önüne alarak hareket ediyoruz. Yetişmiş insan kaynağımız yani gençlerimiz geleceği şekillendirecek. Türkiye Yüzyılı’nda aydınlık geleceğe emin adımlarla yürüyoruz” diye konuştu.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da TÜBİTAK’ın insan kaynağı yetiştirme vizyonunun önemine vurgu yaparak “Biz her zaman gençlerimizin yanındayız. Bilim Fuarlarında, bilim merkezlerimizde, TEKNOFEST’lerde onlarla hep beraberiz. Onların neye ihtiyaçları olduğunu yakından takip ediyoruz. Onlar istiyorlar biz de gerekeni yapıyoruz, üreten, geliştiren ve sorunlara çözüm bulabilmek için elini taşın altına koyan sorumluluk sahibi gençlerimizin istekleri bizim için her zaman önceliklidir.” ifadelerini kullandı.

Not: Burs limitlerine ilişkin detaylar ARDEB, BİDEB ve TEYDEB program web sayfalarında duyurulmuştur.