ICGEB İşbirliği Araştırma Programı (Collaborative Resarch Programme – CRP) Başvurulara Açıldı!

Yayınlanma Tarihi: 26-01-2024

Türkiye’nin 1989’dan beri üyesi olduğu Uluslararası Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi (International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology – ICGEB) temel yaşam bilimleri, sağlık hizmetleri, endüstriyel ve zirai biyoteknoloji ve biyoenerji alanlarında araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan araştırmacılara finansal destek sağlamaktadır.

Kimler Başvurabilir?

CRP

Programa, Türkiye’nin de yer aldığı, ICGEB üye ülkelerinden birinde bir üniversite veya araştırma enstitüsünde çalışmakta olan, temel yaşam bilimleri, sağlık hizmetleri, endüstriyel ve zirai biyoteknoloji ve biyoenerji alanlarında faaliyet gösteren tüm araştırmacılar başvuru yapabilir.

CRP Özel Programı: Erken Kariyer Geri Dönüş Programı

Genç araştırmacılara destek veren programa, 40 yaşını aşmamış, en az 2 yıl yurtdışında araştırma yapmış ve başvurunun yapıldığı tarihte Türkiye’ye dönüşü 2 yılı geçmemiş Türkiye’de bir üniversite veya araştırma enstitüsünde çalışmakta olan genç bilim insanları başvuru yapabilir.

Desteğin Kapsamı

Bütçe: En fazla 25.000 Avro / yıl

Süre: En fazla 36 Ay

Başvuru

Başvurular doğrudan ICGEB’e yapılacaktır. Son başvuru tarihi 30 Nisan 2024’tür.

Program ve başvuru hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Programa ilişkin soruların crp@icgeb.org e-posta adresine iletilmesi mümkündür.

Önemli Bilgi

ICGEB üye ülkelerinden gelen başvurulara fırsat eşitliği sağlamak amacıyla, her üye ülkeden yapılacak başvuru sayısı CRP için en fazla 3, CRP Özel Programı için ise en fazla 2 başvuru olarak belirlemiştir. Bu sayıların aşılması durumunda, alınan başvurular TÜBİTAK tarafından ön değerlendirme sürecine tabi tutulmaktadır. Bu süreçte TÜBİTAK, başvuruları CRP ve CRP Özel Programı ön değerlendirmesi için ICGEB tarafından belirlenen bilimsel değerlendirme kriterlerine göre konularında uzman dış danışmanlara gönderecektir. Ön değerlendirme sonucunda oluşturulan listede en yüksek puanı alan başvurular değerlendirmeye alınacaktır. Bu kapsamda, CRP için yapılan başvurulardan ilk 3’ü, CRP Özel Programı için yapılan başvurulardan ise ilk 2’si, Türkiye’den yapılan başvurular olarak, Türkiye ICGEB Liaison Officer’ı tarafından, “Endorsement” formları ile birlikte ICGEB CRP Ofisi’ne gönderilecektir.